ثبت شده در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  مرجع تخصصی منابع آموزشی زبان های خارجی
  امروز سه شنبه - 26 شهریور 1398

 • دانلود زبان انگلیسی تخصصی بازرگانی و تجارت Intelligent Business
 • دانلود زبان تخصصی توریسم و گردشگری Career Paths: Tourism
 • دانلود زبان انگلیسی تخصصی پزشکی Career Paths: Medical
 • دانلود زبان تخصصی مدیریت مالی و سرمایه گذاری Career Paths: Finance

بهترین منابع تقویت مکالمه برای کسب نمره 7 آیلتس مطلب ویژه

آموزش آیلتس learn IELTS

 

با توجه به کثرت منابع موجود در بازار آشفته ی زبان انگلیسی در این مطلب سعی می کنم تا برترین منابع موجود برای کسب نمره ی حداقل 7 در آزمون آیلتس را معرفی کنیم. البته زبان آموزان عزیز بایستی توجه داشته باشند که بسته به سطح فعلی آنها زمان رسیدن به سطح نمره ی 7 متفاوت است. نکته‌ی دیگر این است که چهار مهارت نوشتاری، مکالمه، شنیداری و نوشتاری مثل چهار پایه ی یک صندلی به هم وابسته اند و این طور نیست که مهارت های زبان آموز در یک مهارت اختلاف فاحشی با دیگر مهارت ها داشته باشد. منظور از اختلاف فاحش اختلاف بیش از 2 نمره ای بین مهارت های مختلف بر اساس مقیاس سنجش آزمون آیلتس می باشد. البته توجه داشته باشید که معیار سنجش توانایی شما در روز آزمون بر اساس 4 مولفه ی تلفظ، تنوع ساختاری، تنوع لغوی و پیوستگی گفتگوی شماست. که در هر کدام از این 4 مولفه از 0 تا 9 یک نمره به شما داده شده و میانگین آن به عنوان نمره ی اسپیکینگ شما لحاظ می گردد. پس برای رسیدن به نمره ی 7 بایستی هر کدام از این 4 مولفه را تا سطح نمره ی 7 ارتقا دهید که منابعی که در زیر معرفی می شوند هر کدام به تقویت آن جنبه از مهارت اسپیکینگ شما می پردازند. اما منابع اصلی برای تقویت مهارت مکالمه به شرح زیر می باشند:

 • Real Listening & Speaking 1 – 4

این مجموعه کتاب منبع بسیار کاملی برای تقویت دو مهارت شنیداری و مکالمه برای رسیدن از سطح پایه به حداقل سطح نمره ی 7 آیلتس می باشد. در واقع این کتاب به صورت تخصصی به معرفی خط مشی های کلی در بخش اسپیکینگ پرداخته و به طور دقیق فاکتور پیوستگی مکالمه شما را تقویت می کند. شاید برای شما این سوال یپش بیاید که فاکتور تلفظ را چگونه باید اصلاح کرد؟ خب در اینجا باید بگویم که همانطور که قبلا اشاره شد مهارت ها به هم پیوسته اند و یکی از قوی ترین راه های تقویت تلفظا گوش کردن به نمونه گفتگو ها و لیسنینگ های فراوان است و به همین دلیل کمبریج مهارت شنیداری و گفتاری را در یک کتاب گنجانده چون که این دو مهارت بسیار به هم وابسته اند. پس اگر می خواهید تلفظ خود را بهبود ببخشید باید به کلیپ های صوتی بسیار گوش فرا دهید که اولویت شما بایستی در مرحله ی اول بخش های صوتی همین کتاب باشد. بعد از این مرحله برای تمرین بیشتر می توانید به پادکست هایBritish Council یاBBC گوش دهید تا همزمان لیسنینگ و تلفظ خود را بهبود ببخشید. از دیگر راه های بهبود تلفظ ضبط صدای خود و چک کردن تلفظ کلمات گفته شده با دیکشنری های آنلاین است که دیکشنری آنلاین کمبریج در این خصوص توصیه می گردد. راه دیگر بهبود تلفظ شرکت در کلاس خصوصی است تا مدرس ایرادات تلفظی شما راواژه به واژه اصلاح کند. مجموعه ی Real Listening & Speaking در چهار سطح تدوین شده است که زبان آموز با توجه سطح فعلی خود می تواند شروع به مطالعه ی این مجموعه بکند. برای اینکه بدانید با کدام کتاب شروع کنید لازم است یا یکبار قبلا در آزمون آیلتس شرکت کرده باشید و یا در یکی از آزمون های آزمایشی موسسه ی آیلتس آفرینش شرکت کنید تا نمره ی اسپیکینگ شما به شما داده شود. اگر نمره ی شما کمتر از 4 بود بایستی از کتاب شماره ی 1 شروع کنید. در صورتی که نمره ی شما بین 4 و 5 بود از کتاب شماره ی 2 شروه کنید و در صورتی که نمره ی شما بین 5 و 6 بود از کتاب شماره ی 3 و در صوتی که نمره ی شما ب6 یا بالاتر از آن بود تنها کتاب شماره ی 4 را مطالعه کنید. البته تعیین سطح شما بایستی توسط یکی از دو مراکز بالا که صلاحیت تعیین سطح شفاهی را دارند صورت پذیرد و تنها یک مدرس معمولی نمی تواند از شما تعیین سطح دقیقی بگیرد. نکته ی حائز اهمیت دیگر در خصوص این مجموعه ویژگی خودخوان یا همانself-study  بودن آن است که زبان آموز را از رجوع به مدرس بی نیاز می‌کند. البته توصیه می شود برای کسب نتیجه‌ی مطلوب از یک سطح پایین تر از سطح فعلی خود شروع کنید.

 • Vocabulary for IELTS

لازمه ی کسب نمره ی 7 در آزمون آیلتس ارائه ی یک تنوع ساختاری و لغوی است. برای اینکه بتوانید نمره ی 7 در مهارت اسپیکینگ کسب کنید لازم است تا لغات مربوط به آن سطح را نیز در گفتگوی خود به ممتحن نشان دهید. یکی از منابع مناسب برای تقوین این بخش کتاب فوق می باشد که در دو نسخه ی Vocabulary for IELTS و نسخه ی Vocabulary for IELTS Advanced ارائه شده است. ابتدا می توانید در سایت testyourvocab.com دامنه ی لغات خود را بسنجید اگر بالای 7000 بود نیازی به مطالعه ی این دو کتاب ندارید ولی در غیر اینصورت حتما بایستی بر هر دو کتاب فوق تسلط یافته تا از لحاظ لغوی در روز آزمون هیچ کمبودی نداشته باشید.

 • English Grammar in Use

به غیر از توانمندی لغوی کاربر بایستی تنوع ساختاری صحیح نیز در مکالمه ی خود به نمایش بگذارد که بهترین مجموعه ی موجود در بازار که قابلیت مطالعه ی خودخوان نیز دارد کتاب فوق می باشد. برای افراد سطح مبتدی (آیلتس 4-3) کتاب نسخه‌ی Essential Grammar in Use مناسب است و برای افراد سطح نمره ی 4 به بالا نسخه‌یEnglish Grammar in Use Intermediate  مناسب است. برای مطالعه‌ی مفید این کتاب لازم نیست تا تمامی درس ها را بخوانید در انتهای خود کتاب آزمون تعیین سطحی وجود دارد که می توانید آن را انجام داده و نقاط ضعف خود را پیدا کنید و همان دروسی را که ضعیف هستید مطالعه کنید.

 • پیوستگی مکالمه

در واقع عمده ی مبحث پیوستگی و روان بودن گفتگو به دو فاکتور بستگی دارد. اولی به دانستن لغات موضوعی (Topic Vocabulary) فروان برمی گردد تا داوطلب بتواند در مورد موضوع مورد سوال سریعا کلمات مناسب آن موضوع را به یاد آورده و استقاده کند البته روان بودن گفتگو تنها به دانستن لغات فراوان نیست بلکه داوطلب بایستی دانش فعال ساختاری صحیحی را به نمایش بگذارد. اگر مکالمه ای بخواهد روان باشد داوطلب بایستی هنگامی که کلمان موضوعی را در قالب های گرامری می ریزد درنگ و تامل نکند و سریعا کلمات را در قالب های صحیح ادا کند. اکثر داوطلبین دانش منفعل (passive) خوبی در حوزه ی گرامر دارند اما به هنگام گفتگو دانش فعال (active) بسیار ضعیفی از خود بروز می دهند. راه حل چیست؟ دو موسسه ی قدیمی شکوه و کانون زبان ایران در اوایل شروع به کارشان روش بسیار کارآمدی برای تقویت دانش فعال ساختاری داوطلبین به کار گرفتند که به حق یکی از برترین روش های تقویت دانش فعال گرامری می باشد. حفظ کردن مکالمات از پیش آماده شده کلیدی ترین راه حل این مساله است. بهترین پیشنهاد حفظ مکالمات کتب کانون زبان ایران در سطوح Elementary است این سطح که 3 کتاب دارد در هر درس 1 مکالمه ی بسیار مناسب معرفی می کند که در صورتی که داوطلبین می خواهند دانش گرامر فعال مناسبی(البته در سطح پایه) از خود نشان دهند می توانند مکالمات این سری کتاب ها را حفظ کرده و با خود تمرین کنند قطعا از نتایج به دست آمده شگفت زده خواهید شد!

 • اصلاح ساختاری و لغوی (این مرحله اختیاری است)

هر چند تسلط بر منابع فوق نیاز شما را به این مرحله برطرف میسازد اما برای آن دسته از زبانی آموزانی که دچار کمبود وقت برای اماده سازی آزمون هستند و یا می خواهند قبل از آزمون از صحت مطالب فرا گرفته شده مطمئن شوند لازم است حداقل چند جلسه در کلاس های عمومی و یا ترجیحا خصوصی شرکت کنند تا مدرس ایرادات آنها را گرفته و برطرف سازد. حتی در صورتی که شما به لحاظ تنوع ساختاری و لغوی در سطح نمره ی 7 آیلتس باشید اما دچار اشتباهات پایه ای باشید قطعا 1 نمره و یا بیشتر به خاطر این مساله از دست خواهید داد پس برای اطمینان از کسب نمره ی مطلوب شرکت در کلاس های تدریس خصوصی آیلتس نیز قویا توصیه می شود.

نویسنده: محمد پورامیری

آخرین ویرایش در
دوشنبه, 26 شهریور 1397 01:20

میزان علاقه مندی شما به این مطلب

تعداد کاربرانی که میزان علاقه مندی خود را به این مطلب اعلام کرده اند:
(3 رای‌ها)
- این مورد را ارزیابی کنید

نظر دادن

* لطفا نظرات مرتبط با این مطلب ارایه فرمایید.
* نظرات بعد از تایید مدیریت نمایش داده می شوند.
* در صورت عدم توانایی در دانلود فایل ها، لطفا ابتدا راهنمای اجرای فایل ها را مطالعه فرموده و سپس در صورت عدم رفع مشکل، در نظرات اعلام فرمایید تا مشکل بررسی و رفع گردد.

بیوگرافی نویسنده

مدیریت

مهران اشرفی هستم، مدیر و مؤسس زبان پژوه. از جمله فعالیت هایم تدریس، ترجمه، فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ، و علاقمند به حوزه فروش و سرمایه گذاری هستم. کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد بازرگانی هستم.

 • langpro.ir
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
مجموعه آموزش زبان تخصصی خلبانی و مکالمات هوانوردی AirSpeak یکی از کامل ترین مجموعه های آموزش زبان تخصصی هوانوردی و خلبانی است. این مجموعه کاری است از انتشارات Pearson Longman و به اعتبار ... - بیشتر بخوانید
  با توجه به کثرت منابع موجود در بازار آشفته ی زبان انگلیسی در این مطلب سعی می کنم تا برترین منابع موجود برای کسب نمره ی حداقل 7 در آزمون آیلتس را معرفی کنیم. البته زبان آموزان عزیز ... - بیشتر بخوانید

آخرین دیدگاه‌ها

 • نوشته شده توسط Bahar
 • نوشته شده توسط هانیه

  سلام.من این برنامه روازچندتاسایت مختلف دانلودکردم ولی هیچ کدوم نصب… بیشتر بخوانید

 • نوشته شده توسط irajjavdani

  سلام و خسته نباشید میگم خدمت شما و همکارانتون مطالب… بیشتر بخوانید

 • نوشته شده توسط امین

  سلام. ضمن تشکر از مدیریت سایت بابت ارائه مطالب بسیار… بیشتر بخوانید

 • نوشته شده توسط رضا

  سلام، اولا خیلی خوشحالم که سایت شمارو پیدا کردم. از… بیشتر بخوانید

آخرین مطالب آرشیو ها

برترین مطالب

مشترک دائم ما باشید

عضویت در خبرنامه

‫با اشتراک در خبرنامه آخرین مطالب سایت در ایمیل شما خواهد بود.

‫ایمیل شما کاملا محفوظ است.

نرم افزارهای مورد نیاز

به ما اعتماد کنید

logo-samandehi

تبلیغات