زبان پژوه

آموزش کامل تفاوت effect و affect در زبان انگلیسی به همراه مثال کاربردی

آموزش کامل تفاوت effect و affect در زبان انگلیسی به همراه مثال کاربردی

در این مطلب از زبان پژوه به نکته بسیار مهم تفاوت effect و affect در زبان انگلیسی می پردازیم. این دو کلمه از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم اند اما معانی متفاوتی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا فرق بین effect و affect را با هم یاد بگیریم.

تفاوت effect و affect در زبان انگلیسی

چیزی که حتی از معنی کلمه هم مهم تر است، تلفظ آن هاست. ابتدا به تلفظ این دو کلمه دقت کنید:

به تلفظ affect دقت کنید: /ə fekt/

حالا به تلفظ effect دقت کنید: /I fekt/

همان گونه که مشاهده می کنید، این دو واژه از نظر تلفظ هم بسیار شبیه به هم هستند. به کلماتی که مثل هم تلفظ یا نوشته می شوند homonym یا ” هم آوا ” گفته می شود. homonym ها می توانند بسیار گیج کننده باشند. مثلاً کلمات to ،too و two همگی مثل هم تلفظ می شوند، در صورتی که معنی آن ها کاملا با هم فرق دارد.

فرق effect و affect

affect

affect یک فعل و به معنی تاثیر گذاشتن، تحت تاثیر قرار دادن و مبتلا کردن است. نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که affect حرف اضافه نمی گیرد. مثلا فرض کنید می خواهید بگویید چیزی شما را تحت تاثیر قرار داد:

It’s a disease which affects mainly old people

هوای سرد می تواند محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار دهد:

Cold weather affected the crops

یا مثال های زیر:

 Many buildings were badly affected by the storm
Alcohol affects reaction time

پیشنهاد زبان پژوه  آموزش لغات هم آوا انگلیسی (مشابه در تلفظ و متفاوت در معنی - Homonym)

effect

effect اغلب یک اسم است. البته کلمه “اغلب” بسیار معنی دار است. در معنای اسمش، effect یعنی اثر. پس هرگاه بخواهید بگویید اثر یک دارو، باید از effect استفاده کنید، نه از affect.

the effect of the medicine

در این معنای خودش، کلمه effect با کلماتی چون result و consequence مترادف است. به مثال های زیر دقت کنید:

Exposure to the sun had the effect of toughening his skin
His hard-work had no effect
He now needs more of the drug to achieve the same effect
The accident has had a bad effect on him
The effects of the drug soon wore off

اما فرق effect با affect پیچیده تر از این حرف هاست، چون effect حالت فعل هم دارد و در آن حالت به معنی موجب شدن، باعث شدن و بوجود آوردن می باشد. بعنوان مثال یک نامزد ریاست جمهوری در تبلیغاتش قول تغییرات زیادی را به مردم می دهد، اما حتی افرادی که  به او رای می دهند هم می دانند که ایجاد آن همه تغییر غیر ممکن است:

The president was unable to effect the changes he promised during his campaign

پس همانطور که دیدید، در جمله فوق effect یک فعل و به معنی بوجود آوردن یا باعث شدن است. مثال های دیگری از این حالت فعل کلمه effect را ببینید:

They are trying to effect a settlement of the dispute
The duty of the legislature is to effect the will of the people

حالت فعل effect دلیل اصلی گیج کننده بودن فرق effect با affect نیست. دلیل اصلی این مشکل، معنی مرتبط با تاثیر کلمات effect و affect است. اگر بخواهم جمع بندی کنم، هروقت خواستید بگویید تاثیر گذاشتن، باید از affect و هرگاه خواستید بگویید تاثیر باید بگویید effect. به عنوان مثال، همانطور که در تصویر زیر می بینید، رعد و برق روی درخت تاثر می گذارد و اثر آن سوختگی درخت است.

پیشنهاد زبان پژوه  آموزش گرامر زبان انگلیسی: کاربرد At در انگلیسی | Usage of "At" in English

فیلم آموزش تفاوت effect و affect در زبان انگلیسی

در اینجا فیلمی را برای شما آماده کردیم که به طور کامل به شرح تفاوت این دو کلمه با ذکر مثال های کاربردی می پردازد.

 

 

مکمل یادگیری: تمرین، تکرار و نظم

امیدوارم از مطلب بالا لذت برده باشین و فرق بین effect و affect رو یاد گرفته باشین. و اما برای یادگیری بیشتر گرامر زبان انگلیسی پیشنهاد می کنم فیلم آموزش گرامر کامل زبان انگلیسی + تمرین | The Complete English Grammar رو فراموش نکنین.

و اما نکته ای که در اینجا حائز اهمیت بسیاره و اغلب زبان آموزا ازش غافل می شن، عناصر مهم در یادگیری و به یادسپاری مطالب مورد مطالعه هست. این سه عنصر، تمرین، تکرار و نظم در یادگیری هستن. بر کسی پوشیده نیست که اگر این سه عنصر در هنگام مطالعه و یادگیری مورد غفلت زبان آموز یا در کل محصل ها قرار بگیره، بی شک تنها عایدیش، اتلاف زمان و هزینه برای یادگیری هست. پس هر مبحثی رو که می خوایم یاد بگیریم باید به این سه عنصر توجه ویژه ای داشته باشیم.

موارد آموخته شده رو تمرین کنیم، تمرین هامونو تکرار کنیم و از همه مهم تر در این دو موضوع نظم و ترتیب داشته باشیم. امیدوارم موارد گفته شده بتونه برای شما زبان آموزای عزیز مفید واقع شده و گامی در جهت بهبود دانش زبانی شما باشه. ما در زبان پژوه همیشه سعی می کنیم بهترین ها را برای شما به ارمغان بیاوریم.

دیدگاه‌ها (0)

  • لطفا از درج دیدگاه های غیر مرتبط با مطلب خودداری فرمایید.
  • دیدگاه ها بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.